ضرورت انجام عایق بندی و آببندی موتور خانه ها

سرمایش و گرمایش بیشترین سهم مصرف انرژی را در ساختمان ها دارد و می توان گفت به علت نبود عایق بندی صحیح، بیش از نصف اتلاف انرژی صرف گرمایش و سرمایش ساختمان ها می شود. عایق بندی صحیح موثرترین راه برای کاهش هزینه های انرژی است. با استفاده از تکنیک های بهره وری انرژی، به خوبی اثبات شده است که ۷۰ تا ۹۰ درصد از انرژی هدررفته در ساختمان را که صرف سرمایش و گرمایش اشتباه ساختمان می شود، می توان صرفه جویی نمود.
هزینه های عایق بندی موتورخانه و تاسیسات به عوامل زیادی بستگی دارد. از جمله این عوامل، نوع متریال مورد استفاده، ضخامت لوله های موتورخانه و تاسیسات، روکش دار کردن عایق و سایر موارد می توان اشاره نمود.
راندمان موتورخانه ها بین ۶۰ تا ۸۰ درصد است که این راندمان بدون عایق حرارتی، بسته به دمای هوا و مکانی که موتورخانه در آن قرار دارد، بین ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش می یابد.
عدم عایق بندی حرارتی در موتورخانه های کوچک در ساختمان هایی که حدود ۲۰ واحد مسکونی دارند، باعث افزایش ۴ تا ۸ میلیون هزینه سوخت در سال می شود. در موتورخانه های بزرگتر مانند موتورخانه های صنعتی، عدم عایق بندی حرارتی باعث افزایش بیشتری در هزینه ی سوخت می شود، مخصوصا اگر موتورخانه ها در معرض هوای سردتر یا گرمتر قرار گیرند. با توجه به افزایش روزافزون هزینه های سوخت، صرفه جویی در مصرف سوخت اهمیت ویژه ای پیدا کرده است و یکی از روش هایی که در ساختمان ها و همچنین در صنعت می توان میزان هزینه های سوخت مصرفی را کاهش داد عایق بندی حرارتی موتورخانه هاست.

Post Your Comment Here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *