عایق بندی با پشم سنگ Rock wool

پشم سنگ در گروه عایق هایی از الیاف معدنی بوده که ماده اصلی آن سنگ های بازالت از گروه سنگ های آذرین می باشد. فرآیند تولید آن بدین صورت است که ابتدا سنگ بازالت به همراه دولومیت که از دسته سنگ های رسوبی حاوی اکسید کلسیم و منیزیم است، در دمای ۱۳۰۰ تا ۱۵۰۰ درجه سانتیگراد ذوب شده و به صورت مذاب سیلیکات درمی آید. سپس با روش ویژه ای به الیاف بسیار ظریف تبدیل می شود و شبکه در هم تنیده ای را به نام پشم سنگ ایجاد می کند. این محصول در عایق بندی های مختلف حرارتی و برودتی عملکردی عالی داشته و عمده مصارف آن در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی است. برای عایق کاری مخازن، تانک ها، مبدل های حرارتی و برودتی، دیگ های بخار، لوله های با قطر زیاد و کم، دودکش ها، شیرها، فلنچ ها، عایق کاری و پوشش سقف های کاذب، کانال های گردش هوا، سیستم های آب سرد کن، سیستم های تهویه مطبوع، تجهیزات و مخازن با دمای پایین، سقف سوله ها و مرغداری ها، دیوارهای ساختمان های صنعتی و مسکونی و سطوح با انحنای کم مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول به صورت های مختلفی عرضه می گردد که در زیر به آنها می پردازیم

۱.۳. عایق پتویی پشم سنگ (Isoblanket rockwool)

در ضخامت های ۲۵ و ۵۰ میلیمتر و به صورت رول و یا پانلی (تخته ای) عرضه می گردد. انواع مختلف آن یک طرف توری، دو طرف توری، یک طرف توری و روکش آلومینیوم، یک طرف توری و کاغذ کرافت می باشد.
ضمناً توری محصول از نوع گالوانیزه گرم با چشمه های لانه زنبوری به قطر  ۱  و  ۳/۴  اینچ می باشد.

۲.۳. پشم سنگ لوله ای ایزوپایپ (Isopipe rockwool)

این عایق به شکل استوانه تولید می شود. از یک طرف به صورت طولی و از طرف مقابل تا نیمه ضخامت دیواره آن، برش داده شده که موجب باز شدن آسان تر عایق در هنگام نصب می گردد. قابلیت برش با کارد یا کاتر را داشته و با روکش فویل آلومینیوم نیز قابل تولید می باشد. در عایق کاری لوله های صنایع، پالایشگاه، پتروشیمی، نیروگاه و همچنین سیستم های تهویه و لوله هایی که در آن ها سیالات سرد و گرم و بخار جریان دارد، استفاده می گردد .

۳.۳. عایق تخته ای پشم سنگ (Phonopanels rockwool)

این عایق از الیاف های رزین دار و بوسیله پرس های سنگین، فشرده و پخته می شود. بین جداره ها، سقف و کف صنایع ساختمانی، سالن های کنفرانس، فرودگاه ها، مترو و استودیوهای صدابرداری به کار می رود. همچنین در ساخت کوره های الکتروستاتیک صنایع، پالایشگاه ها و پتروشیمی ها و ساخت کانکس به تعداد فراوان استفاده می شود.